Підготовка до школи: Позняки та Нова Українська Школа
Чи потрібне дошкільне виховання у 2019 році з урахуванням нового формату навчання у школах?
Звісно, не замислитись над цим важко, коли по всіх медіа, школах, садочках говорять про нову шкільну реформу, її вплив на дітей та зміни у самому процесі навчання.
Вже не одноразово на цю тему ми спілкувалися з батьками, що цікавляться курсом «Підготовка до школи» не тільки з району Позняки та Осокорки, а навіть з інших міст. Тому ми вирішили відповісти на це запитання.
Чи потрібна підготовка до школи та що таке НУШ?
Якщо ви батьки п’ятирічного малюка, то у Вас напевно виникають питання «Чи потрібно його готувати до першого класу?», або «Чи потрібна взагалі підготовка до школи?»
Як ми вже знаємо новий рік у школах почався з нової програми під назвою «Нова українська школа». В ній є багато позитивних змін, але є й свої проблемні питання на які варто звернути увагу.
Що ж дає нам НУШ:
- цікавий, креативний, творчий, різнобарвний, процес навчання;
- нова освітня програма та підручники, з новими методами та способами подання навчального матеріалу;
- компетентнісний підхід до навчання (орієнтація на особистість учня);
- оновлений освітній простір;
- ігрова діяльність, як невід’ємний компонент навчання;
- колективне (співпраця в групах) та самостійне навчання (самонавчання та дослідницька діяльність) тощо.
Дійсно, така програма дає учню багато, але й вимоги та відповідальність дітей при цьому зростає. Чому так?
Дослідивши програму, нові підручники, поспостерігавши за теперішніми першокласниками та їхньою навчальною діяльністю, ми виділили такі проблемні моменти:
- якщо дитина не відвідувала дитячий садок та не знає, що таке колектив – перші дні у школі та постійний контакт з однолітками несе за собою важкий та болючий адаптаційний період;
- в освітній програмі вилучено велику частину добукварного періоду. Так наприклад: ознайомившись лише з декількома літерами учні починають працювати з великими текстами, які просто ще не можуть прочитати, що вже говорити про роботу з ними;
- ігрова діяльність – це добре, але потрібно розуміти, що головне навчання. Деякі діти цього не відрізняють – тому навчання для них несерйозне питання.
- Велика кількість дослідів, навчального матеріалу, спостережень не завжди дають змогу зосередити свою увагу на головному, тощо.
Звідси можна зробити висновок, що НУШ досить цікава та потрібна реформа. Але виникають питання: «Чи впевненні ви, що перші кроки у пізнанні малюка будуть успішними?» та «Чи потрібно підготувати свою дитину до цієї програми?»
Чи потрібне дошкільне виховання у 2019 році з урахуванням нового формату навчання у школах?
Ми впевнено Вам скажемо: «Так. Потрібно!»
Не один рік працюючи з малюками і спостерігаючи за їхніми успіхами та проблемами в процесі навчання, ми чітко бачимо різницю між підготовленою дитиною та не готовою до шкільного життя.
В чому ж між ними різниця?
Діти які не займаються навчанням у дитячих садочках та не відвідують курси підготовки до школи впродовж дошкільного віку зустрічаються з такими проблемами як:
- Колектив дітей. Здається, що тут такого…Але для маленької дитини, яка ніколи не працювала та не знаходилась певний час в групі незнайомих та більш самостійних малюків - це великий стрес. А тепер уявіть, що їй потрібно буде швидко навчитись працювати в команді, вміти самостійно зорієнтуватись у певних питаннях та проблемах і вирішити їх самостійно. І головне – інфекції. Пригадайте як малюки важко починають відвідувати садок - фактично 1 рік випадає через постійні хвороби.
- Така насичена програма вимагає хоча б мінімальної підготовки учня. Для того щоб кожна нова тема легко засвоювалася дитиною та давала результати. Наприклад, дитині, яка вже знає букви легше навчитись читати та виділяти їх серед інших, тому в освоєнні вони даватимуть кращі результати ніж ті, які побачили літеру вперше.
Що ж стосується підготовленого малюка – то він фактично ввійде в своє постійне середовище, лише отримає багато нових друзів.
Навчання йому даватиметься легко, адже він вже вміє вчитися та чути головне, а базова підготовка дозволить швидко засвоювати навчальний матеріал та бути успішним у навчанні.
Різницю дійсно видно та відчутно. А дорослі повинні розуміти, що їхній головний обов’язок – надати своїй дитині ті знання та навички, які відповідатимуть віковим вимогам розвитку і виховання дитини та створять всі умови для успішного входження в шкільне життя.
Отже, якщо ви плануєте навчатись у форматі «Нова українська школа», не залежно від місця навчання, будь то район Позняки у м. Київ, чи інше місто - підготовка до школи необхідна.
Отримання дитиною дошкільної освіти є обов’язковим! Завдання батьків лише вибрати спосіб для його отримання.
Як можна підготувати дитину до НУШ?
Ознайомившись зі стандартом дошкільної освіти в батьків може виникнути безліч запитань, на які важко відповісти без допомоги професіоналів.
Але ви повинні розуміти, що підготовка до школи не містить в собі обов’язкове відвідування державного садочка. Навчання може проходити декількома шляхами.
Перший і найбільш поширений є дійсно державний садок. Де діти впродовж року матимуть розвивальні заняття, тісно працюватимуть з колективом дітей та вихователів, що полегшить в майбутньому адаптаційний період в школі. Але, як правило, такі групи переповнені, для кожної дитини не завжди є можливість приділити максимум уваги та підтримки.
Другий варіант – це індивідуальна робота з Вашою дитиною. Нею може займатись вчитель-репетитор, особистий вихователь (няня), або родина. З одного боку це гарний варіант, адже на малюка націлено максимум уваги. З іншого при такій роботі та навчанні дитина важко ввійде в колектив та не відразу зможе вчитись в групі, їй постійно потрібна буде увага та підтримка вчителя, а за умовами НУШ – це досить проблемне завдання.
Третій варіант – це дитячий садочок на базі клубу та курси підготовки до школи. На таких програмах працюють вчителі, які розуміють роль їхньої діяльності. Вони нададуть всі необхідні знання та вміння малюку, щоб успішно розпочати своє навчання. А головне в таких групах займається маленька кількість дітей – це дає змогу вчителю приділяти увагу кожному, а дитині почуватися комфортно в колективі.
Як саме надати своїй дитині необхідні знання Ви вирішуєте самостійно, але не забувайте, що відповідальність за отримання освіти дітьми на низькому рівні, нижче стандартів, несуть батьки.
Підготовка до школи «ГрайЗнай»
Якщо Ви все ж таки боїтесь самостійно готувати свою дитину, а державний садок не відповідає власним вимогам. Ми можемо запропонувати Вам та Вашому малюку власну програму підготовки до школи.
Цього року наша навчальна програма змінена так, щоб максимально відтворити навчальне середовище НУШ. Так під час уроку в групі знаходиться не більше 6 діток, в роботі переважає ігрова діяльність та взаємодія один з одним. Під час вивчення теми постійно відбувається процес поєднання з навколишнім середовищем. Це дає можливість учням вивчити не тільки навчальний матеріал, а й дослідити світ навколо себе, навчитись самому шукати відповіді на запитання.
Що стосується навчальної програми, то вона побудована так, щоб за рік малюки вивчили основи математики, навчились писати та читати, логічно мислити та висловлювати свою думку, познайомитись з навколишнім світом та його взаємозв’язками, а також розвинути в собі творчі здібності. Окрім цього велика увага приділяється навчанню працювати в колективі, дослухатися один до одного, виділяти головне, і головне - подолання психологічного бар'єра перед невідомим.
Така програма дасть можливість дитині надалі успішно розпочати навчання в школі, швидко та спокійно пройти адаптаційний період першокласника, легко зійтись з новими друзями та співпрацювати з ними, швидко освоювати нові знання, вміння та навички.
В результаті батьки отримують щасливого, успішного, задоволеного першокласника, який з радістю бігтиме до школи та нових друзів!